Czas pracy małego UPS na rozbudowanym banku baterii, duży akumulator
Zasilacze UPS sprzedawana z akumulatorem o pojemności kilku amperogodzin w wysoce wielu sytuacjach posiadają niebagatelną ekonomiczność, w okolicach połowę kW. Na ciekawym jakościowo akumulatorze o pojemności C20 9Ah można uzyskać czas podtrzymania około 4 minut.
Po powiązaniu tego samego zasilacza z akumulatorem o pojemności 200 Ah zyskamy w teorii możliwość pracy z baterii poprzez mniej więcej 4 godziny. Przy powiązaniu równoległym dwóch akumulatorów 200 Ah/12V okres podtrzymania powinien wzrośąć do mniej więcej 9 godzin (więcej niż dwukrotnie).
UPS - okres pracy
Pierwszy wniosek może być taki:
Zwiększając ilość Ah akumulatora, z jakiego energię czerpie zasilacz UPS mamy szansę niewielkim kosztem zapewnić stosunkowo długi czas podtrzymania.
Może się jednakże okazać, iż wysoce podobnie do standardowe ładowarek przewidzianych na dany czas pracy, także przetwornica zasilacza UPS nie będzie w stanie wytrzymać tak dużego obciążenia poprzez długi czas.
Zasilacz awaryjny
Zasilacz awaryjny projektowany na okres pracy rzędu 5 chwil nie powien się przegrać pracując w tych samych warunkach 7-8 chwil. Natomiast dla tego typu samego zasilacza awaryjnego okres pracy liczony w godzinkach może już się okazać zbyt ogromnym zadaniem - oraz w wyniku tego typu eksperymentu akcesorium ulegnie przegrzaniu oraz wyłączeniu albo nawet uszkodzeniu.
Z przeprowadzonych testów wynika, iż pewne nieduże zasilacze (przystosowane do pracy z akumulatorem 7 Ah 12V) bez kłopotu kooperują z dosłownie dziesięciokrotnie większymi akumulatorami. Inne natomiast w ekspresowym tempie ulegają przegrzaniu i awaryjnie wyłączają się. Duże znaczenie ma w tym przypadku ciepło w którym pracuje zmodyfikowany zbiór oraz dodatkowo wielkość obciążenia w stosunku to mocy nominalnej zasilacza.